Tikkurila

Przedpokój cz. 3 – wieszak na palto

20 stycznia 2017

Gdybyśmy zrobili małą licytację i postarali się odszukać osobę, która widziała w życiu najwięcej rodzajów wieszaków, zabawa trwałaby lekko kilka dni. Wieszak można kupić w każdym większym markecie.

Wieszak na długie zimowe wieczory i mokre palto – jak zrobić go własnoręcznie

– wpis gościnny przygotowany przez autora bloga Pan Fleks

Może być drewniany, z tworzywa sztucznego, metalowy, a także praktycznie z każdego innego materiału, jaki przyjdzie Wam do głowy. Ja wybrałem sklejkę. Tak, zwykłą, popularną sklejkę. Ale uwaga – w przypadku mojej sklejki, 90 stopni decyduje o tym, że banalny z pozoru wieszak może stać się ozdobą każdego, nawet nowoczesnego wnętrza. A pisząc o 90 stopniach nie mam, bynajmniej, na myśli, że wpadłem na pomysł, aby wspomnianą sklejkę podgrzać.

Mój wieszak powstał z niewielkiej formatki sklejki. Sklejka to materiał, który składa się kilku, bądź kilkunastu (w zależności od grubości) arkuszy cienkich „płatów” drewna. Poszczególne arkusze klei się na krzyż, przez co sklejka ma dużą odporność. Ale my skorzystamy z innej właściwości tego materiału, a mianowicie z faktu, że jest klejona właśnie warstwowo.

Czas zabrać się do pracy! Z dużej formatki odcinam wąskie pasy. Ich szerokość wyznaczy nam grubość gotowego wieszaka, więc ja zdecydowałem się na pasy o szerokości 25 mm.

tikkurila_wieszak tikkurila_wieszak_1

Przycięte paski przekręcam o 90 stopni, krawędzie pokrywam klejem, a całość ściskam, żeby powstała z tego nowa formatka.

tikkurila_wieszak_2 tikkurila_wieszak_2-1

Kiedy klej zwiąże, szlifuję dokładnie każdą stronę, a krawędzie załamuję specjalnym, zaokrąglającym frezem. W tylnej części wykonuję specjalny otwór, który posłuży po powieszenia naszego gadżetu na ścianie. Mógłbym użyć gotowych zawieszek do szafek kuchennych, takiego rodzaju metalowych uszu, ale zależało mi na bardzo prostej formie i niezakłóconej linii.

tikkurila_wieszak_3

W zaznaczonych uprzednio miejscach wiercę otwory, przez które mocuję gotowe, podwójne wieszaki – możecie kupić takie za kilka złotych w każdym markecie budowlanym.

tikkurila_wieszak_4_2 tikkurila_wieszak_4Przed zamocowaniem wieszaków, lakieruję całość. Ponownie sięgam po mój ulubiony, bezbarwny lakier w półpołyskującym wykończeniu – Tikkurila Kiva Interior Lacquer.

tikkurila_wieszak_5Panie i Panowie! Oto niebanalno-nietuzinkowy wieszak do Waszego przedpokoju lub garderoby. Wieszajcie sobie miło i intensywnie!

tikkurila_wieszak_4_1


Lubisz majsterkować? Zajrzyj do pozostałych poradników z cyklu Tikkurila DIY i dowiedz się, jak zbudować ociekacz na buty, konsolę do przedpokoju, stojak na wino, stojak na zioła, ławkę ogrodową, taboret, ławkę do przedpokoju czy domek dla lalek.

Brak Komentarzy

    Zostaw Odpowiedź

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.