Tikkurila

Bejcowanie podłogi

25 stycznia 2016

Bejcowanie podłogi bez tajemnic

Może przyszedł czas na zmiany, a może dopiero urządzasz swoje pierwsze mieszkanie… Tak czy inaczej – podłoga to podstawa! Po przeczytaniu tego wpisu bejcowanie podłogi nie będzie miało przed Tobą tajemnic. Zaczynajmy!

Na początek przygotuj wszystkie narzędzia i sprzęty – praca pójdzie Ci sprawniej. Oto ich lista:

  • papier ścierny
  • odkurzacz
  • pędzel z włosiem syntetycznym
  • pędzel lub moherowy wałek – jeśli zamierzasz użyć lakieru półmatowego lub z półpołyskiem
  • pędzel – jeśli wybierasz lakier z połyskiem
  • szpachla nierdzewna duża – do wypełniania ew. ubytków w podłodze

Do bejcowania podłogi potrzebne będą 2 produkty Tikkurila:

PO PIERWSZE – WYGŁADŹ POWIERZCHNIĘ

Bejcowanie podłogi rozpocznij od dokładnego wygładzenia powierzchni. Jeśli podłoga była już pokryta lakierem lub bejcą, zeszlifuj stare warstwy.

Jeśli po szlifowaniu zauważysz pęknięcia i rysy, wypełnij je szpachlówką do drewna Tikkurila Spakkeli Wood Putty w kolorze zbliżonym do barwy podłoża. Do wyboru masz 8 drewnopodobnych odcieni i dodatkowo biały. Po około godzinie przeszlifuj szpachlowane miejsce. WAŻNE! Pamiętaj, że zaszpachlowane miejsca inaczej chłoną produkty, mogą więc odbiegać kolorem od pozostałej powierzchni podłogi.

Po szlifowaniu i ewentualnym szpachlowaniu obowiązkowo pozbądź się pyłu – zamieć go, a pozostałości odkurz. Dla pewności po odkurzaniu możesz przetrzeć podłogę wilgotną szmatką i poczekać, aż wyschnie.

PO DRUGIE – MALUJ

Ale zanim – koniecznie przeprowadź test bejcy na małym fragmencie podłogi. Kolor i rodzaj drewna (podłoża) może mieć wpływ na ostateczny wygląd. Warto więc upewnić się wcześniej, że to efekt którego oczekujemy.

Zamieszaj dokładnie bejcę Tikkurila Parketti Ässä Petsi i nałóż 1. warstwę za pomocą pędzla, nadmiar usuwając przy pomocy kawałka miękkiej tkaniny. Produkt aplikuj wzdłuż słojów drewna. Jeśli podłoga wykonana jest z desek, maluj każdą deskę osobno. Pozostaw podłogę na 3-4 godz. do wyschnięcia i oceń, czy stopień nasycenia koloru jest dla Ciebie satysfakcjonujący. Jeśli nie, nałóż 2. warstwę bejcy. Dokładne instrukcje malowania podłogi znajdziesz tutaj.

PO TRZECIE – ZABEZPIECZ POWIERZCHNIĘ

Po 3-4 godzinach od nałożenia ostatniej warstwy bejcy, możesz przystąpić do aplikacji lakieru Tikkurila Parketti Ässä. Jego nałożenie jest konieczne, aby zabezpieczyć podłogę przed niechcianymi skutkami codziennego użytkowania. Wybierz stopień połysku tj. półmat, półpołysk lub połysk oraz dobierz właściwe narzędzie – pędzel do lakierowania podłóg lub moherowy wałek, pamiętając, że lakieru z połyskiem nie należy nakładać wałkiem.

Zamieszaj lakier, rozlej pierwszą porcję na powierzchni i rozprowadź pacą lub pędzlem (w tym przypadku 2-3 warstwy) lub wałkiem (1-2 warstwy). Pomiędzy nakładaniem warstw zachowaj 3-godzinny odstęp. Jeśli po wyschnięciu pierwszej warstwy zauważysz, że luźne włókna drewna spęczniały i uniosły się, to przed nałożeniem kolejnej wygładź delikatnie podłogę papierem ściernym i odpyl.

I to już wszystko! 🙂

Na koniec kilka ważnych podłogowych przykazań:

  • zanim rozpoczniesz bejcowanie podłogi zadbaj, aby drewniana powierzchnia była czysta, odtłuszczona, sucha i bez pozostałości starego lakieru
  • w pomieszczeniu, w którym prowadzisz prace, temperatura powietrza musi wynosić co najmniej +15°C, a wilgotność względna 30-80%
  • to, czego nie zamierzasz malować, zabezpiecz przed zachlapaniem, a ewentualne plamy natychmiast usuń
  • zaplanuj prace w taki sposób, aby wykonać je w jednym dniu
  • nie zapominaj, że właściwy kierunek malowania, to zawsze w kierunku wyjściaJ
  • bejcowana i zabezpieczona lakierem podłogą uzyska swoją finalną twardość i odporność chemiczną po 2 tygodniach. Przez ten czas nie należy czyścić podłogi ani zakrywać jej dywanem, aby nie utrudniać wysychania.

Powodzenia!

A tu możesz dowiedzieć się, jak malować ściany: https://tikkurilapotegakolorow.pl/poradnik-malowania-scian/

4 komentarze

  • Reply
    marti
    20 września 2016 at 10:22

    czy taki sposób daje trwałe pokrycie podłogi, w sensie – na długo to wystraczy?:)

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      21 września 2016 at 08:14

      Marti, pokrycie podłogi jest trwałe. Trudno nam określić dokładny czas, bo to zależy od sposobu eksploatacji, ale zdecydowanie jest to trwały sposób zabezpieczania podłogi 🙂

  • Reply
    marti
    21 września 2016 at 13:44

    A czy mają Państwo jakąś farbę, którą można pomalować drewnianą podłogę?
    I jeszcze jedno pytanie – czy któraś z Państwa farb nadaje się do pomalowania blatu kuchennego z płyty wiórowej pokrytej blatowym czymś 😉 ?

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      22 września 2016 at 14:00

      Marti, do malowania podłogi polecamy farbę Tikkurila Betolux – więcej o tym, jak ją malować znajdziesz w naszym wpisie: https://tikkurilapotegakolorow.pl/malowanie-podlogi/. Co do blatu – co prawda nie ma przeciwwskazań do kontaktu farb Tikkurila z żywnością, ale wolimy dmuchać na zimne 😉

Zostaw Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.