Tikkurila

10 faktów o malowaniu

17 listopada 2015

10 faktów o malowaniu, które zmienią Twoje życie

Malowanie ścian Cię przeraża? Nie wiesz, jakie farby wybrać? Głowa do góry – poznaj 10 faktów o malowaniu, o których nie zdawałeś sobie sprawy, a remont mieszkania na pewno okaże się łatwiejszy 🙂

1. Czy wiesz, że płytki ceramiczne można malować farbą?

Nie musisz już pozbywać się starych płytek ceramicznych i narażać się na wielogodzinne porządki z tym związane. Teraz bez problemu możesz odświeżyć wygląd swojej łazienki, nadając płytkom nowy kolor. Kafle należy najpierw dokładnie umyć wodą z niewielką ilością detergentu, spłukać czystą wodą, a następnie wysuszyć. Dopiero gdy są idealnie czyste i odtłuszczone można przystąpić do procesu malowania. Rozpoczynamy od zagruntowania farbą podkładową Tikkurila Otex, która poprawi przyczepność farby nawierzchniowej. Tak przygotowaną powierzchnię możemy następnie pomalować specjalistyczną farbą Tikkurila Luja, która idealnie sprawdza się na wymagających powierzchniach, szczególnie w łazience czy kuchni.

2. Czy wiesz, że farba gruntująca zmniejsza zużycie farby nawierzchniowej i ułatwia malowanie?

Gruntować czy nie gruntować – oto jest pytanie. Ta wątpliwość towarzyszy wielu z nas podczas przygotowań do remontu i często wygrywa oszczędność czasu. Czy słusznie? Otóż nie do końca 🙂

Farba gruntująca zmniejsza chłonność podłoża oraz zwiększa jego przyczepność. Zapewnia też lepsze krycie poprzedniego koloru, np. przy przemalowywaniu z ciemnego koloru na jasny. Farba podkładowa Tikkurila Optiva Primer dostępna jest w ponad 9,5 tysiącach odcieni, co pozwala na zabarwienie jej na kolor zbliżony do farby nawierzchniowej. Zastosowanie farby gruntującej jest szczególnie ważne przy nowych, niemalowanych wcześniej powierzchniach – zmniejsza ilość warstw farby nawierzchniowej, a to zaleta ekonomiczna.

3. Czy wiesz, że Tikkurila ma w swojej ofercie zestawy idealnie skomponowanych ze sobą wzorów tapet i odcieni farb?

Marzą Ci sie idealnie skomponowane wzory i kolory w Twoim wnętrzu? Mamy coś dla Ciebie! Tikkurila Duett to dobrane przez skandynawskich designerów wzory tapet i odcienie farb o idealnie matowym wykończeniu, które tworzą unikalne kompozycje aranżacyjne. Ta innowacyjna koncepcja dekoracji wnętrz z pewnością znajdzie uznanie wśród miłośników unikalnych i niestandardowych aranżacji.

pokój z idealnie skomponowanymi wzorami farb i tapet.

4. Czy wiesz, że dzięki usłudze Color Service możesz zeskanować kolor z dowolnego przedmiotu lub tkaniny i odnaleźć go w odcieniach farb Tikkurila?

Pragniesz pomalować swoje wnętrze w odcieniu Twoich zasłon, tapicerki mebli czy innego przedmiotu, którego barwa Cię zachwyca, a nie wiesz, jak go znaleźć? A może przywiozłeś z wakacji niepowtarzalne wspomnienie w odcieniach orientalnych przypraw czy kolorów nieba o zachodzie słońca? Teraz możesz przenieść je do swojego wnętrza.

Skorzystaj z usługi Tikkurila Color Service. Przynieś do Studia Koloru Tikkurila próbkę z wybranym kolorem – zdjęcie, fragment tkaniny, obraz w celu zidentyfikowania koloru. Color Service znajdzie najbliższy odcień zeskanowanego przedmiotu w palecie barw Tikkurila.

5. Czy wiesz, że farba tablicowa nie musi być czarna?

Ściana tablicowa wydaje Ci się ciekawym konceptem na urozmaicenie wnętrza, ale zniechęca Cię ciemny kolor? Błąd! Nie musi być ona czarna lub ciemnozielona, jak w szkole 🙂 W palecie farb tablicowych Tikkurila Liitu znajdziesz ponad 13 tysięcy odcieni – od najjaśniejszych barw po klasyczną czerń. Dzięki temu możesz wybrać dowolny kolor, jaki podpowie Ci Twoja wyobraźnia.

Kolorowa farba tablicowa - Tikkurila Liitu

Aranżacja kącika dziecięcego autorstwa www.mrspolka-dot.com

6. Czy wiesz, że farbą tablicową można pomalować również inne powierzchnie niż ściana?

Tak! Teraz jest to możliwe 🙂 Farbą tablicową Tikkurila Liitu można malować różne powierzchnie, np. płytki ceramiczne czy drewno. W takich przypadkach należy zastosować odpowiednią farbę podkładową – w zależności od rodzaju podłoża Tikkurila Everal Primer, jeśli jest to drewno, Tikkurila Everal Metal Primer – jeśli metal albo Tikkurila Otex, który jest idealny do trudnych powierzchni jak np. płytki ceramiczne. Dzięki Tikkurila Liitu możesz stworzyć również tablicowe powierzchnie na meblach! Co powiecie na tablicę ogłoszeń na drewnianych deskach?

Drewno pomalowane niebieską farbą tablicową jako element wystroju wnętrza

Kącik kuchenny blogerki www.mintyhouse.blogspot.com

7. Czy wiesz, że możesz pomalować drewnianą podłogę na biały kolor?

Kochasz wnętrza w skandynawskim stylu? Twoim aranżacyjnym marzeniem jest biała podłoga? Aby je spełnić, nie musisz od razu pozbywać się dębowego parkietu. Farbą uretanowo – alkidową Tikkurila Betolux możesz pomalować drewnianą podłogę na dowolny kolor z palety prawie 13 tysięcy odcieni, także na śnieżną biel. Podłogę, przed malowaniem należy najpierw dokładnie oszlifować.

Zastosowanie farby podłogowej Tikkurila Betolux nie wymaga wcześniejszego użycia farby gruntującej, co znacznie przyspiesza cały proces. Do malowania pierwszej warstwy farbę należy rozcieńczyć 20-25% rozpuszczalnika Tikkurila Everal Thinner 1050. Po około 24 godzinach można malować podłogę drugą warstwą farby ( już bez jej rozcieńczania).

Salon w skandynawskim stylu z pomalowaną na biało drewnianą podłogą.

8. Czy wiesz, że wykończenie z połyskiem uwypukla wszystkie nierówności?

Specyfiką farb satynowych jest wykończenie z połyskiem, który podkreśla wszelkie nierówności podłoża. Każda skaza czy ubytek na ścianie czy suficie będą dokładnie widoczne, szczególnie gdy na powierzchnię będzie padać światło.

Należy też pamiętać, że im farba ma większy połysk, tym intensywniejszy będzie wydawał się nałożony kolor. Dlatego jeśli powierzchnia nie jest idealnie gładka, postaw na mat! Optycznie niweluje on wszystkie nierówności i sprawia, że powierzchnia wydaje się gładsza.

9. Czy wiesz, że poprzeczne pasy poszerzają optycznie wąskie wnętrza?

Trik ten znany jest również przy wyborze garderoby – pionowe pasy wydłużają sylwetkę, a poziome ją poszerzają. We wnętrzach jest podobnie – pasiaste wnętrza wydają się po prostu przestronniejsze. Iluzja – ale działa 🙂

10. Czy wiesz, że kolory mogą wpływać na nastrój?

Kolory mają moc! Mało kto wie, że różne barwy mają wpływ na nasze samopoczucie! Mogą nas wprawiać w dobry nastrój, drażnić, wyciszać albo przygnębiać. Żółty to kolor ciepła i radości, szarość uspokaja a niebieski dodaje świeżości, czerwień pobudza organizm do działania a granat wspomaga koncentrację. Od starożytnych czasów znana jest też chromoterapia czyli metoda leczenia różnych schorzeń w organizmie za pomocą barw. Według niej na kłopoty z bezsennością najlepiej pomaga fiolet a róż leczy choroby serca i układu krążenia, pomarańczowy natomiast łagodzi objawy epilepsji i reumatyzmu.

A jaki jest Twój ulubiony kolor? Czy wiesz jakie ma właściwości? Po więcej nastrojowych inspiracji zapraszamy tutaj

Brak Komentarzy

    Zostaw Odpowiedź

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.