Tikkurila_klasyka_8
Sypialnia

Tak dla klasyki, nie dla nudy

15 września 2020

Rok temu bezskutecznie próbowałam się dodzwonić na policję – chciałam się dowiedzieć, ile lat grozi za złamanie własnych ideałów. Do dziś tego nie wiem. Często powtarzam, że w urządzaniu najbardziej nie lubię trzech rzeczy: beżowych ścian, nudnych mebli i ponadczasowych wnętrz. Co zatem poszło nie tak w mojej sypialni?

– wpis gościnny autorki bloga Piąty Pokój –

Trudno powiedzieć. Nie mam tam wprawdzie beżowej ściany, PONIEWAŻ BEZ PRZESADY, ale jest to zdecydowanie najbardziej „normalne” i spokojne ze wszystkich wnętrz, które urządziłam. W porównaniu do reszty domu, oczywiście. Można by się nawet pokusić o stwierdzenie, że jest ponadczasowe: neutralne, przygaszone kolory, barwy ziemi, dużo klasycznych faktur i naturalnych materiałów – drewno, bawełna, bambus, metal i rośliny. Powinnam powiedzieć teraz, że fatalnie się tu czuję, że brakuje mi szalonych kolorów, odjechanych mebli ze śmietników przerobionych na własną modłę i kilku dziwacznych pamiątek z podróży, ale… nic z tych rzeczy. (Nie)stety czuję się tu doskonale – czy to już starość czy dopiero dojrzewanie?

Klasyka na miarę możliwości

Oczywiście, nasza sypialnia jest klasyką na miarę naszych możliwości… i standardów. Mamy tu przecież tapetę w koale z działu dziecięcego i zdjęcie dłubiącego w nosie Małego. To naprawdę mało dziwactw jak na nasz dom. Muszę przyznać, że lubię spokój tego pokoju. Niebieskie i granatowe dodatki równoważą się z ciemnym beżem tapety, zieleń roślin sprzyja relaksowi. Jest harmonijnie. Tylko czy to jeszcze jest „po mojemu”? Sądzę, że tak – klasyka to przecież nie to samo, co nuda.

Tikkurila_klasyka_4

Klasyka moim okiem

Klasyka powinna być właściwie jedna i uniwersalna, ale mam wrażenie, że dla każdego może ona mieć nieco inne znaczenie. Każdy ma gdzie indziej ustawioną swoją granicę i swoją interpretację tego, co stonowane, neutralne i ponadczasowe. Tego, co klasyczne. Dla mnie klasyka to spokój, harmonia, ciepło i przytulność. Wzory, które nie wychodzą z mody i kolory, które w nienachalny sposób bawią się ze sobą w dwa ognie: coś neutralnego i coś zdecydowanego.

Kropla koloru w nietypowym miejscu

Żeby jednak uniknąć potencjalnych oskarżeń o przynudzanie i zaprzedanie własnych ideałów, zapragnęłam dodać temu pomieszczeniu coś odrobinę nietypowego. Kropla koloru tam, gdzie się jej nie spodziewamy, nie jesteśmy przyzwyczajeni. A może by tak… wnękę okienną? Do pomalowania wnęki okiennej wybrałam bardzo nieoczywisty kolor S500 Surf z palety Classic w kolekcji Tikkurila Feel The Color. Zależnie od pory dnia, wybiera sobie, kim będzie: mocną szarością? Stalowoszarym błękitem? To kolor-kameleon. Najpierw zabezpieczyłam ramę okna taśmą – kilka razy w życiu z czystego lenistwa pominęłam ten etap i później bardzo żałowałam. Zmywanie farby z okien jest straszne i prawdopodobnie będę się musiała tym właśnie zajmować w piekle. Nic więc dziwnego, że w niektórych pokojach stolarkę okienną mamy brudną od lat. Całą wnękę musiałam też dokładnie odkurzyć, robiąc życiową rewolucję kilku rodzinom pająków. Następnie malowałam farbą Tikkurila Optiva Matt 5 przy użyciu małego wałka i – o dziwo – wystarczyły zaledwie dwie warstwy, choć ciemne kolory zwykle kryją nieco gorzej niż jasne.

Tikkurila_klasyka_6

Finał!

Ciemna opaska wokół okna sprawiła, że brązowa rama okienna nie wybija się tak na tle białych ścian pokoju. Stanowią teraz całość, przyciągają wzrok, intrygują. A kiedy nie chcę już być intrygowana, chowam okno za białą roletą.

Surf, dzięki swoim niebieskawym tonom, dobrze kontrastuje z ciepłymi odcieniami – widać to na przykładzie doniczek, które pomalowałam innymi kolorami z palety Tikkurila Feel the Color Classic: M425 Beetroot (ten kolor jest nam już doskonale znany z kredensu) i X486 Median. Razem tworzą trio niemal idealne. Piękne klasyki. I ani trochę nie wieją nudą.

___
Czujesz, że pasuje do Ciebie styl Classic? Zajrzyj do ponadczasowej sypialni Sylwii >>> TUTAJ oraz poczytaj o całej kolekcji Tikkurila Feel the Color >>> TUTAJ.

Brak Komentarzy

    Zostaw Odpowiedź

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.