Tikkurila

Pokój nastolatka – inspiracje!

29 lipca 2016

Aranżacja pokoju małego dziecka nie jest szczególnie skomplikowanym zadaniem. Wystarczy kilka funkcjonalnych mebli, łagodna kolorystyka, delikatne dekoracje…i gotowe! Ale urządzanie przestrzeni dla starszej pociechy to dopiero wyzwanie! Zwłaszcza jeśli pokój ma odzwierciedlać zainteresowania dziecka i współgrać z jego osobowością. Jak stworzyć wnętrze skrojone na miarę Twojego nastolatka? Podpowiadamy!

Wyobraź sobie, że masz w domu młodego miłośnika muzyki gitarowej, właśnie rozpoczynasz zmianę aranżacji jego pokoju i chcesz, aby znalazły się w nim muzyczne akcenty. Jest wiele sposobów, aby stworzyć efektowną i wyróżniającą się przestrzeń. Jeśli jednak chcemy, aby pokój nabrał bardziej osobistego charakteru, możemy wykorzystać spersonalizowane efekty dekoracyjne, które w pełni oddadzą osobowość naszego dziecka.

Jakie dekoracje sprawdzą się najlepiej? Na przykład szablony, które znakomicie ożywią każdą ścianę. My zdecydowaliśmy się na stworzenie wnętrza, w którym motywem przewodnim jest świecąca w ciemności gitara. Jak wykonać taki efekt? Zobacz nasz tutorial i opis „krok po kroku” tej metamorfozy.

Do wykonania efektu dekoracyjnego niezbędne są następujące produkty oraz narzędzia:

Krok 1. Przygotowanie podłoża

Zaczynamy od odpowiedniego przygotowania podłoża. Powierzchnię dokładnie oczyszczamy, a ewentualne nierówności wygładzamy masą szpachlową Tikkurila Prestomax. Mało spójne tynki, gładzie i niemalowane wcześniej podłoża wzmacniamy preparatem Tikkurila Suprabilit (stabilne i spójne podłoża nie wymagają wzmocnienia). Gdy nasze podłoże jest już gotowe, przechodzimy do gruntowania ścian produktem Tikkurila Optiva Primer.

Krok 2. Malowanie ściany

Zagruntowaną powierzchnię malujemy dwukrotnie farbą Tikkurila Optiva Matt 5 w dowolnie wybranym kolorze. My wybraliśmy odcień L385. Farba Tikkurila Optiva Matt 5 znakomicie sprawdzi się w pokoju dziecięcym, ponieważ posiada podwyższoną odporność na plamy i zabrudzenia. Jest także bezpieczna dla zdrowia, o czym świadczą rekomendacja Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz certyfikat Ecolabel.

Przed rozpoczęciem malowania farbę należy dokładnie wymieszać. Do malowania polecamy wałek o średniej długości włosa, ponieważ tworzy on drobną i gładką strukturę, na której łatwiej odwzorować szablon. Ważne, aby pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw zachować minimum 4- godzinny odstęp.

Krok 3. Aplikacja szablonu

Po całkowitym wyschnięciu farby przyklejamy szablon. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, jego wzór powinien być zgodny z upodobaniami i temperamentem dziecka. My, urządzając pokój fana muzyki gitarowej, korzystamy z gotowego szablonu gitary wykonanego z folii samoprzylepnej. Szeroki wybór wzorów dostępny jest w sklepach internetowych oraz marketach budowlanych. Osoby uzdolnione plastycznie mogą wybrany wzór narysować również odręcznie :).

Do wykonania wzoru użyjemy tej samej farby, czyli Tikkurila Optiva Matt 5, ale zabarwionej na inny kolor. W naszej metamorfozie wykorzystaliśmy odcień V389. Szablon wypełniamy za pomocą małego wałka i odklejamy go zaraz po malowaniu. Zapobiegnie to oderwaniu świeżej warstwy farby ze ściany. Wzór pozostawiamy do wyschnięcia na 24 godziny.

Krok 4. Efekt końcowy

Na tym moglibyśmy zakończyć, ale mamy jeszcze jedno rozwiązanie, dzięki któremu nasza aranżacja będzie stanowiła dekorację zarówno w dzień, jak i w nocy. W tym celu wykorzystamy laserunek fluorescencyjny Tikkurila Taika Glow, który nałożymy na wykonany wcześniej wzór. Dzięki niemu gitara będzie widoczna również w ciemności, świecąc aż do sześciu godzin. Laserunek nakładamy za pomocą pędzla, pokrywając wykonany wcześniej wzór gitary. Nakładamy od 2 do 3 warstw i pozostawiamy do wyschnięcia.

Jak widzicie cały proces nie jest skomplikowany, a efekt świecącej ściany na pewno sprawi mnóstwo radości Waszym dzieciom. Pamiętajcie! Prezentowany szablon gitary to tylko przykład. Wzory i kolory w Waszych dekoracjach możecie kreować zgodnie z potrzebami i wyobraźnią Waszych pociech. Życzymy dobrej zabawy i mnóstwa inspiracji 🙂

Brak Komentarzy

    Zostaw Odpowiedź

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.