Tikkurila_jak-malować-ściany
Tikkurila

Jak malować ściany – poradnik

28 maja 2015

Jak malować ściany – poradnik

Teoretycznie każdy potrafi malować ściany i wydaje się, że nie ma w tym nic trudnego. Niestety praktyka często nas zaskakuje, na ścianach pojawiają się zacieki, nierówności lub pęcherze. Warto więc, jeszcze przed rozpoczęciem malowania, poznać kilka „złotych zasad malowania”. Ekspert marki Tikkurila krok po kroku radzi, jak przygotować się do malowania ścian i jakiej techniki używać.

Grunt to dobry grunt!

Odpowiednie przygotowanie ścian jest gwarancją sukcesu. Malowanie zaczynamy od nałożenia farby gruntującej. Ujednolica ona powierzchnię i zmniejsza chłonność podłoża. Użycie farby gruntującej ułatwi też pokrycie powierzchni pomalowanej wcześniej intensywnym kolorem. Dodatkowo, grunt zwiększa wydajność farby nawierzchniowej, dzięki czemu mniej jej zużyjesz, a więc oszczędzisz nie tylko pieniądze, ale również czas.

Do gruntowania zawsze należy używać produktów wskazanych przez producenta farby nawierzchniowej, ponieważ daje to gwarancję jakości wymalowania. Do farb z rodziny Tikkurila Optiva polecamy farbę gruntującą Tikkurila Optiva Primer.

Przy słabo związanych, bardzo pylących i obsypujących się gładziach gipsowych, przed nałożeniem farby gruntującej należy użyć preparatu, który wzmocni powierzchnie ścian.  Z naszej oferty polecamy produkt Tikkurila Suprabilit.

Przed malowaniem, ze ściany usuwamy łuszczące się luźne fragmenty starej powłoki. Następnie całą powierzchnię należy zmyć i odtłuścić, a nierówności i ubytki wygładzić szpachlówką. Powłoki o połysku satynowym, półmatowym i półpołysku, przed ostatecznym odpyleniem należy zmatowić papierem ściernym o uzierananiu od 150 do 200. Jeżeli farba nie łuszczy się i jest w dobrym stanie, nie ma konieczności stosowania farby gruntującej. Po wcześniejszym zmatowieniu, odtłuszczeniu i odpyleniu, ścianę możemy od razu malować farbą nawierzchniową.

W zależności od efektu wykończenia ściany, polecamy następujące farby z linii Tikkurila Optiva

Jak wybrać narzędzia do malowania

Wybór właściwego narzędzia malarskiego ma duże znaczenie w uzyskaniu odpowiedniej powłoki po malowaniu. Do farb wodorozcieńczalnych zaleca się używanie wałka z włosiem. Niezależnie od jego rodzaju, każdy będzie pozostawiał strukturę – im dłuższe włosie, tym struktura jest bardziej widoczna. Wałek z włosiem 8 mm nadaje się do równych, gładkich podłoży. Jeśli ściany nie są idealnie gładkie, to optymalną  długością włosia będzie 12-18 mm. Wałek o szerokości 5 cm nadaje się do malowania małych elementów, naroży, wnęk okiennych itp. Do dużych powierzchni, takich jak ściany, zalecamy wałki o szerokość 18 lub 25 cm.

Aby uzyskać zupełnie gładkie powierzchnie najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie  narzędzia do malowania natryskowego.

Przygotowując się do malowania warto mieć też plastikową kuwetę, z której będziemy nabierać odpowiednią ilość farby. Aby nie tracić czasu na jej czyszczenie polecamy kupić specjalną nakładkę ochronną, albo owinąć tackę malarską folią spożywczą.

Jak przygotować się do malowania

Przed rozpoczęciem malowania zawsze należy dokładnie wymieszać farbę. Najłatwiej zrobić to przy użyciu wiertarki z podłączoną specjalną końcówką, ale można użyć też drewnianego mieszadła. Do kuwety wylewamy niewielką ilość farby, tak aby wypełniła tylko zagłębienie w kuwecie – kratka do odsączania pozostaje pusta. Opakowanie z resztą produktu powinno być zamknięte, aby farba nie wysychała. Przed rozpoczęciem malowania powierzchnie takie jak: kontakty, gniazdka, listwy przypodłogowe demontujemy, ewentualnie zabezpieczamy taśmą malarską. W ten sposób ochronimy je przed zabrudzeniem i unikniemy potem mycia lub zeskrobywania zaschniętej farby. Taśmę odklejamy od razu po zakończeniu malowania, nie czekając aż farba wyschnie. Nie zapominajcie też o podłodze – najprościej zabezpieczyć ją folią malarską lub papierem.

Jak malować ściany

Przy nabieraniu farby na wałek, zawsze należy odsączyć jej nadmiar w kuwecie. Nakładanie zbyt grubej warstwy farby powoduje jej pękanie podczas wysychania – bardzo często tworzy się też struktura tzw. skórki pomarańczy. Może to osłabiać przyczepność farby do podłoża oraz powodować nierówną strukturę powłoki farby. Z kolei nakładanie zbyt cienkiej warstwy farby, może być przyczyną słabego krycia oraz, przez zbyt szybkie wysychanie farby, mogą tworzyć się smugi.

Wiele osób skarży się też na powstawanie pęcherzyków powietrza na powierzchni ściany. Mogą być one spowodowane kilkoma przyczynami:

    • zbyt dużym napowietrzeniem farby podczas jej mieszania – należy mieszać powoli lub też przed malowaniem odczekać, aż farba się nieco odpowietrzy
    • nadmiernym rozcieńczeniem farby – farbę można rozcieńczyć jedynie zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi na etykiecie produktu
    • użyciem farby gruntującej innego producenta, niż stosowana farba nawierzchniowa
    • słabej jakości wałkiem
  • słabej jakości farbą

Samo malowanie ścian, jeśli tylko poznamy technikę, nie jest trudne. Zaczynamy od obmalowania wałkiem narożnika. Następnie nanosimy farbę na powierzchnię podwójnej szerokości wałka na połowie wysokości ściany (rys.1). Powinno to zostać wykonane z jednego namoczenia wałka.

Farbę nanosimy ruchami lewo – prawo, góra – dół. Najważniejsze jest, aby farbę rozprowadzać dokładnie i równomiernie. Wałka przy malowaniu nie należy zbyt mocno dociskać, ponieważ farba zacznie z niego ściekać tworząc zacieki i smugi.

Powierzchnia na którą w pierwszej kolejności należy nanieść farbę.

Rysunek 1

Następnie, w ten sam sposób nanosimy farbę na drugą połowę wysokości ściany, na tej samej szerokości (obszar 3 i 4 na rys. nr.2)

Powierzchnia, na którą w drugiej kolejności należy nanieść farbę.

Rysunek 2

Kolejnym krokiem jest tzw. „czesanie” czyli ułożenie rozprowadzonej wcześniej farby ruchem z góry na dół (może być także z dołu do góry). Ważne jest, aby obrany kierunek „czesania” zachować na całej szerokości ściany. Czesanie wykonujemy lekko mokrym wałkiem, również unikając zbyt mocnego dociskania wałka.

 Jak malować trudno dostępne miejsca?

Naroża, powierzchnie wokół okien i drzwi zalecamy malować mniejszymi wałkami (np. o szerokości 5 lub 10 cm) lub wałkami kątowymi, najlepiej o tej samej długości włosia. Malując ścianę zawsze powinniśmy pokryć farbą obmalowane naroża, jak najbliżej krawędzi ściany.

Mamy nadzieję, że nasze rady i wskazówki okażą się przydatne i malowanie nie będzie stanowiło dla Was problemu. Odpowiednie przygotowanie i staranność wykonania są kluczem do sukcesu.

Miłego malowania! 

Zapoznaj się również z naszym poradnikiem malowania podłogi.

4 komentarze

  • Reply
    malowanie ścian
    18 listopada 2016 at 08:20

    Obszerny i konkretny artykuł.
    Na wiosnę podczas remontu wskazówki jak znalazł 🙂
    Dziękuję i pozdrawiam

  • Reply
    organizery
    25 września 2019 at 15:42

    świetne porady 🙂 na pewno się przydadzą

  • Reply
    https://amprojekthome.pl/
    19 września 2023 at 14:51

    Rzeczowo i konkretnie, dokładnie tak lubię!

    • Reply
      Tikkurila. Potęga Kolorów
      19 września 2023 at 17:12

      Dziękujemy 🙂

Zostaw Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.