metamorfoza pokoju chłopców
Pokój dziecka

Dzieci mają głos! Mamajastado i metamorfoza pokoju chłopców

7 sierpnia 2023

Jaki powinien być idealny pokój dziecka? To pytanie na pewno zadaje sobie każdy rodzic. Kolorowy, żeby pobudzać wyobraźnię i kreatywność? A może stonowany, sprzyjający odpoczynkowi i skupieniu? Mnóstwo inspiracji wokół nie ułatwia tej decyzji. Kiedy już nie wiadomo, w którym kierunku się udać, wyjście jest tylko jedno: oddać głos dzieciom! Tak jak zrobiła to Maja, przeprowadzając metamorfozę pokoju chłopców wspólnie z nimi.

Maja z profilu Mamajastado to doświadczona mama, która aktywnie pokazuje swoją codzienność na Instagramie. Z profilu Mai bije ogrom rodzinnego ciepła. Uwielbiamy atmosferę panującą w jej domu! Każdy ma przestrzeń dla siebie – na swoje pasje, zainteresowania i potrzeby. Dlatego odświeżając pokój swoich synów, Maja od razu zaangażowała ich w ten proces. A chłopcy bardzo chętnie wzięli sprawy w swoje ręce. 😊

metamorfoza pokoju chłopców ściana tablicowa

Każde dziecko ma swoje ulubione kolory, potrawy (tylko nie brukselka!) i hobby. Dlaczego więc nie kreować jego przestrzeni wspólnie z nim? Świat dziecka jest wyjątkowy i taki też powinien być jego pokój – skrojony specjalnie dla niego. Tym razem w jednej przestrzeni trzeba było uwzględnić pasje kilku chłopców – niezłe wzywanie! Ale rodzina miała na to plan.  

metamorfoza pokoju chłopców kolory

Pierwsza rzecz to wybór kolorów. Zielony? Fioletowy? A może żółty? Ilu domowników, tyle ulubionych barw. Chłopcy chcieliby mieć je wszystkie! Tylko… jak to będzie razem wyglądało? Maja miała prawdziwie bojowe zadanie. Na szczęście z aplikacją Tikkurila Colour Master dobór odpowiednich kolorów to żaden problem. Rodzina Mai wspólnie testowała różne zestawienia, wgrywając raz po raz zdjęcie pokoju z różnej perspektywy i buszując wśród tysięcy kolorów Tikkurila, aż wybrali te, które najlepiej pasują do wnętrza.  

ETAP 1: SUFIT I ŚCIANY

Na początek odświeżanie całego pokoju, czyli malowanie ścian oraz sufitu. Kolor? Oczywiście wybrany przez chłopców! Błękitny, orzeźwiający odcień H353 Forget me not to doskonałe tło dla kolorowych dodatków i zabawek, jak i dalszych ściennych wymalowań, które były w planie. Maja wybrała farbę o specjalnych właściwościach: Tikkurila Optiva Clean Air.

Tikkurila Optiva Clean Air to najnowszej generacji farba do wnętrz, która dzięki specjalnie opracowanej formule pomaga oczyszczać powietrze w pomieszczeniach. Ściany nią pomalowane przyciągają cząsteczki formaldehydu z powietrza i powodują ich wchłanianie w powłokę farby. W ten sposób zmniejsza się poziom formaldehydu emitowanego z różnych materiałów (na przykład mebli). Farba tworzy powłokę odporną na szorowanie, zapewnia matowe, silnie kryjące wykończenie.

ETAP 2: ZIELONA LAMPERIA

Lamperia to świetny sposób na wizualne ożywienie przestrzeni, wprowadzenie drugiego ulubionego koloru dzieci, ale też dodatkowa ochrona ściany. W przypadku wysokich wnętrz (jak u Mai), poziome wymalowanie optycznie „skraca” pomieszczenie, nadając mu lepsze proporcje. Wspólnym pomysłem chłopców i Mai była zielona lamperia, przypominająca trawę. 😊 Wybór padł na odcień S451 Arbour z palety Tikkurila Feel the Color i farbę Tikkurila Optiva Clean Air.

To jeszcze nie koniec metamorfozy, ale już możemy podziwiać, jak świetnie te dwa kolory ze sobą współgrają. Zdecydowanie częściej należy oddawać decyzje wnętrzarskie dzieciom. 😊

ETAP 3: FARBA MAGNETYCZNA I TABLICOWA, CZYLI KREATYWNE DRZEWO

W każdym pokoju dziecięcym im więcej kreatywnych rozwiązań i możliwości, tym lepiej. Dlatego Maja chciała zapewnić swoim chłopakom dodatkową powierzchnię do zabawy i zbierania inspiracji. Dzięki farbie magnetycznej Tikkurila Magnetic chłopcy mogą teraz przyczepiać do ścian notatki i różne ulubione drobiazgi.

tikkurila magnetic
Farba Tikkurila Magnetic to wodorozcieńczalna farba o właściwościach magnetycznych. Dzięki niej ściana nabiera dodatkowego zastosowania – może stać się tablicą ogłoszeń, miejscem do zbierania inspiracji czy „notatnikiem” w domowym biurze. Można użyć jej do malowania powierzchni betonowych, szpachlowanych, płyt gipsowych i wiórowych. W celu uzyskania dowolnego koloru farbę Tikkurila Magnetic  należy pomalować   farbami do ścian Tikkurila lub farbą tablicową Tikkurila Liitu.

Ale to nie wszystko! Dodatkowo, na powłokę magnetyczną Maja nałożyła farbę tablicową Tikkurila Liitu w odcieniu M449 Grotto – w końcu nie ma jak legalne malowanie po ścianach. Tutaj wszyscy byli bardzo zgodni 😉 Teraz chłopcy mogą bawić się w szkołę czy „trenować” pisanie na tablicy.

Farba Tikkurila Liitu to wodorozcieńczalna farba do malowania ścian oraz mebli z efektem tablicy kredowej. Tworzy matową powłokę, która dobrze współpracuje z kredą czy markerami kredowymi i jest odporna na wielokrotne wycieranie. Farbę Tikkurila Liitu można barwić na wszystkie kolory z palety kolorów do wnętrz Tikkurila, dzięki czemu można idealnie dopasować efekt do wystroju pomieszczenia i nie trzeba ograniczać się jedynie do czerni.

ETAP 4: WKRACZAJĄ DOROŚLI, CZYLI MALOWANIE KALORYFERA

Wiele metamorfoz wnętrz często kończy się jednym: niechętnym spojrzeniem w stronę kaloryfera. Przy nowej, świeżej kolorystyce bardziej widać pożółkłą biel albo z kolei biały grzejnik zupełnie nie współgra z całą koncepcją. Maja znalazła się dokładnie w tej samej sytuacji. Kiedy chłopcy odpoczywali, bez wahania sięgnęła po emalię do drewna i metalu Tikkurila Everal Aqua Gloss 80 w energetycznym kolorze S302 Grapefruit i przemalowała kaloryfer, czyniąc go prawdziwą ozdobą tego kolorowego pokoju.

Emalia do drewna i metalu Tikkurila Everal Aqua Gloss 80 tworzy powłokę odporną na uszkodzenia mechaniczne i podwyższoną temperaturę. Z powodzeniem można zastosować ją do malowania kaloryferów. Jest przyjazna dla środowiska i występuje w ponad 13 tysiącach odcieni. Przed malowaniem należy dobrze odtłuścić i oczyścić powierzchnię – do tego celu warto zastosować detergent Tikkurila Maalipesu.

ETAP 5: MALOWANIE RAMY OKIENNEJ I DRZWI BALKONOWYCH

Piękne, błękitne ściany, zielona lamperia, odmalowany grzejnik… zaraz, zaraz! Jeśli już odświeżać wszystko, to wszystko! Tym sposobem metamorfoza pokoju chłopców nabrała prawdziwego tempa i rodzina postanowiła też dodatkowo odmalować pozostałe, drewniane elementy: ramę okna oraz drzwi balkonowe. Do malowania Maja ponownie sięgnęła po emalię do drewna i metalu Tikkurila Everal Aqua Gloss 80, tym razem w kolorze RAL 9010.

ETAP 6: KOŃCOWE SZLIFY, CZYLI CO BY TU JESZCZE…

Wszystko już wygląda tak dobrze! Dobrane, dopasowane… A gdyby tak do tej dopracowanej aranżacji dodać mały element zaskoczenia? W końcu to pokój szalonych chłopaków! Musiało znaleźć się więc coś jeszcze, co doda całości efektów specjalnych. Kiedy więc Maja pokazała swoim synom farbę świecącą w ciemności Tikkurila Taika Glow, nie było odwrotu… Powstała świecąca w nocy rakieta, gwiazdki i kosmiczny pył!  

Maja odbiła także na ścianie swoją dłoń, aby chłopcy nawet w nocy byli spokojni wiedząc, że Mama czuwa! Za dnia kształt ma półtransparentny, lekko zielonkawy kolor i jest niemal niewidoczny na ścianie.

Farba Tikkurila Taika Glow to laserunek, który świeci w ciemności. To świetny pomysł na kreatywne urozmaicenie nie tylko dziecięcej przestrzeni. Wymalowane na ścianie magiczne gwiazdki, a może podkreślenie włącznika światła – pomysłów na zastosowanie jest mnóstwo. Efekt świecenia utrzymuje się do 6 godzin po wyłączeniu światła (czas trwania zależy od mocy źródeł światła).
farba świecąca w ciemności Tikkurila Taika Glow

ETAP 7: METAMORFOZA POKOJU CHŁOPCÓW – FINAŁ!

Możliwość decydowania, uczestniczenia w „dorosłych” wyborach, mówienie o swoich potrzebach i ulubionych rzeczach oraz samodzielne kreowanie własnej przestrzeni – ta metamorfoza to nie tylko była świetna zabawa, ale też ważne przeżycie dla synów Mai. Wybieranie i testowanie kolorów, uważność na potrzeby i zainteresowania dzieci, wspólne tworzenie rodzinnego miejsca, aby wszystko w nim sprzyjało wyłącznie dobremu samopoczuciu – takie metamorfozy są niezapomniane.

A oto efekty!

metamorfoza pokoju chłopców
metamorfoza pokoju chłopców
metamorfoza pokoju chłopców
metamorfoza pokoju chłopców ściana świecąca w ciemności

Więcej inspirujących pokojów dziecięcych >>> KLIKNIJ

Brak Komentarzy

    Zostaw Odpowiedź

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.