Na zewnątrz

Zabezpieczenie mebli ogrodowych przed zimą

27 października 2015

Przygotowanie mebli do zimy. O czym warto pamiętać?

Zbliżający się okres niskich temperatur, częstych opadów deszczu i śniegu, w dużym stopniu wpływa niekorzystnie na wygląd i kondycję drewnianych elementów architektury ogrodowej. Przed nadejściem zimy warto więc zadbać o znajdujące się na zewnątrz drewniane sprzęty czy ogrodzenia. Nie jest to bardzo pracochłonne zajęcie, nie wymaga też szczególnych umiejętności. Ważne, aby sięgnąć po sprawdzone produkty do drewna, które dadzą nam pewność, że na długo zachowa ono swoje właściwości.

Nowoczesne preparaty wyróżnia skuteczne i kompleksowe działanie – nie tylko chronią przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale jednocześnie dekorują. Dużą zaletą jest też wygoda ich stosowania oraz oszczędność czasu potrzebnego na przeprowadzenie konserwacji.

Tikkurila oferuje całą gamę produktów przeznaczonych do zewnętrznych powierzchni drewnianych – w zależności od potrzeb i efektów jakie chcemy uzyskać, możemy siegnąć po impregnaty, lakiery, oleje lub farby. Właściwa ochrona drewna sprawi, że nawet sroga zima nie zagrozi drewnianym pergolom, parkanom czy deskom tarasowym, a wiosną będziemy mogli znów cieszyć się pięknem naszego ogrodu.

W sprawnym przeprowadzeniu prac konserwacyjnych pomocne będą porady ekspertów Tikkurila. Postępowanie w każdym przypadku będzie nieco inne – uzależnione od rodzaju produktu i stanu drewna.

Najprostszym rozwiązaniem jest renowacja z zastosowaniem tego samego rodzaju produktu, którym drewno było pokryte pierwotnie tzn. jeśli był to impregnat, to pozostajemy przy impregnacie. W takim przypadku zaleca się następujące działanie:

  1. Przygotowanie powierzchni: drewno szlifujemy za pomocą papieru ściernego o grubszym uziarnieniu np. 60, lub szczotki mosiężnej (ale nie drucianej, ta może pozostawić opiłki, które będą trudne do usunięcia) a następnie odpylamy.
  1. Impregnacja: aplikujemy 1 warstwę podkładu* + 1-2 warstw impregnatu, w zależności od chłonności drewna, nakładamy pędzlem, wzdłuż słojów drewna lub wzdłuż desek.

*Produkt podkładowy jest bezwzględnie zalecany przy surowych powierzchniach; przy renowacji nie jest konieczny. Jednak w przypadku złego stanu drewna jest wskazany.

Do wyboru mamy kilka zestawów: linia produktów wodorozcieńczalnych tj. Tikkurila Valtti Guard (podkład) + Tikkurila Valtti Color Aqua (impregnat) lub rozpuszczalnikowych tj. Tikkurila Valtti Super Guard (podkład) + Tikkurila Valtti Expert (impregnat) albo też Tikkurila Valtti Color New (impregnat).

Innym, coraz chętniej wybieranym produktem jest olej do drewna. Produkt jest prosty w aplikacji, a jego zaletą jest możliwość miejscowej renowacji uszkodzeń, bez konieczności szlifowania całej powierzchni. Nie wymaga warstwy gruntującej. Krótko schnie, a w trakcie nakładania nie wydziela drażniącego zapachu.

  1. Przygotowanie powierzchni wygląda tak jak w przypadku impregnatu.
  2. Aplikacja oleju: Tikkurila Valtti Wood Oil Akva nakładamy przy pomocy pędzla, gąbki lub miękkiej tkaniny. Liczba warstw uzależniona jest od chłonności drewna.

Jeśli drewno jest pokryte lakierem lub farbą i chcemy je odnowić tymi samymi produktami, to możemy sięgnąć po lakier Tikkurila Unica Super Lacquer lub farbę Tikkurila Valtti Opaque. W tym przypadku również konieczne będzie przygotowanie powierzchni, ale szlifowanie wykonujemy używając papieru ściernego drobnoziarnistego o granulacji >100. Następnie nakładamy 2 warstwy wybranego produktu, używając pędzla, wałka lub stosujemy metodę natryskową.

Oczywiście do renowacji drewna możemy użyć innego rodzaju produktu, niż użyty pierwotnie, ale wymagać to będzie dodatkowych, często pracochłonnych przygotowań powierzchni oraz większych nakładów finansowych. Przykładem może być użycie impregnatu do odnowienia drewna pokrytego farbą.

  1. Przygotowanie powierzni: konieczne będzie wycyklinowanie tj., usunięcie warstwy farby wraz z warstwą drewna o określonej grubości. Do tego celu należy użyć specjalnych narzędzi do szlifowania; następnie szlifujemy papierem ściernym o granulacji 60 i odpylamy.
  2. Impregnowanie: rozpoczynamy od 1 warstwy podkładu Tikkurila Valtti Guard, a następnie nakładamy impregnat Tikkurila Valtti Color Aqua – 1 lub 2 warstwy, w zależności od rodzaju i chłonności drewna.

Szczegółowe instrukcje dotyczące stosowania produktów można znaleźć tutaj

4 podstawowe kroki, które należy wykonać, aby zabezpieczyć meble drewniane przed nadejściem zimy.

Brak Komentarzy

    Zostaw Odpowiedź

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.