tikkurila_przedpokoj-malowanie-glowne
Tikkurila

Przedpokój cz. 1 – malowanie jesienią i zimą

5 stycznia 2017

Mokry płaszcz, parasol, zaśnieżone buty – symbole polskiej jesieni i zimy, które zawsze zostawiamy w przedpokoju. Gdyby tylko ściany mogły mówić, z pewnością wspomniałyby o wilgoci, na którą je narażamy w tych najchłodniejszych sezonach! Warto je zabezpieczyć i choć przyjęło się, że malowanie najlepiej zrealizować na wiosnę i latem, a jesień i zima nie są na nie odpowiednią porą, mamy na ten temat inne zdanie. Zajrzyj do naszego poradnika!

Przedpokój cz. 1 – malowanie ścian jesienią i zimą

Malowanie ścian jesienią i zimą ma tę zaletę, że de facto jest prostsze, ponieważ łatwiej wtedy zapanować nad wilgotnością i temperaturą, choćby ze względu na sezon grzewczy. Zarówno wilgotność, jak i temperatura są kluczowe, gdy chcemy uniknąć smug.

Jak powstają smugi?

Jeśli w pomieszczeniu jest za ciepło lub powietrze jest za suche, farba nakładana na ścianę wysycha szybciej niż powinna. Gdy ponownie przejedzie po niej wałek (pamiętajcie o zasadzie „mokre w mokre”!), będzie podrywać i niszczyć strukturę farby już nałożonej na ścianę. Optymalna temperatura do malowania wnętrz to 18-20°C, a wilgotność powietrza 50%.

Porady eksperta – o czym należy pamiętać

Kaloryfery – należy je zakręcić na czas malowania, aby obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, co pomoże zapobiec powstawaniu smug podczas malowania, natomiast włączyć na czas schnięcia pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw. Warto także wietrzyć pomieszczenie.

Nie malujemy w przeciągachmogą one przyspieszyć wysychanie farby, które jest przyczyną powstawania smug.

Niska temperatura, wysoka wilgotnośćgdy wartości te różnią się od optymalnych, farba może wysychać dłużej. Należy wówczas zachować większe odstępy czasu między malowaniem kolejnych warstw.

Wysoka temperatura, niska wilgotność – jeśli mamy do czynienia z odwrotną sytuacją, a więc farba będzie wysychać szybciej niż powinna, warto rozcieńczyć ją wodą wg proporcji, umieszczonych w karcie technicznej lub na opakowaniu produktu. Farba będzie wtedy wolniej schnąć.

Aby zgłębić zagadnienie malowania ścian, zajrzyj do naszego poradnika oraz do wpisu o najczęściej popełnianych błędach.

Farba do przedpokoju

Idealna farba do przedpokoju to taka, która jest odporna na wilgoć i czyszczenie typowych dla tego pomieszczenia zabrudzeń, takich jak przetarcia od kurtek i płaszczy czy plamy błota. Do malowania przedpokoju polecamy farbę Tikkurila Optiva Semi Matt 20, która idealnie spełnia te kryteria, a do tego jest ekologiczna i nie emituje intensywnego zapachu.

 

Brak Komentarzy

    Zostaw Odpowiedź

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.