tikkurila_kacikczytelniczy
Tikkurila

7 pomysłów na aranżację kącika do czytania

12 grudnia 2016

Aranżacje kącików do czytania

Każdy miłośnik dobrej lektury zgodzi się, że nie ma lepszego okresu na czytanie książek niż długie jesienno-zimowe wieczory. Czas płynie jakby wolniej, telewizor rzadziej włączony, a naturalnym towarzyszem staje się cisza, ciepły koc i aromatyczna herbata. Gdzie najlepiej czyta się książki? Ile literackich gustów, tyle ulubionych miejsc. Może to być po prostu łóżko… a może specjalnie zaaranżowana przestrzeń, w którym ta forma relaksu sprawi jeszcze więcej przyjemności 🙂 Zastanawiasz się jak ją stworzyć? Mamy dla Was kilka inspirujących pomysłów.

1. Na własnej kanapie

Zacznijmy od propozycji najbardziej oczywistej. Wygodna kanapa, miękki fotel lub szezlong to sprzęty, które wszyscy posiadamy w naszym domu. Możemy sprawić, by stały się one doskonałą przestrzenią dla realizacji naszych czytelniczych pasji. Jak to zrobić? Po pierwsze lokalizacja. Ustaw swój ulubiony wypoczynkowy mebel z daleka od ciągów komunikacyjnych oraz grających odbiorników; na przykład w kącie pokoju. Zadbaj o dobre oświetlenie! Lampa stojąca, ścienna, a może LEDowe taśmy – rozwiązań jest bardzo wiele. Nie zapomnij o zapatrzeniu się w podręczny stolik….oraz podnóżek. Podnóżek brzmi idealnie, nie sądzisz?

minimalizm-ocieplony-tikkur

2. We własnym łóżku

Jesteśmy prawie pewni, że gdyby przeprowadzić badanie ulubionych miejsc do czytania, własne łóżko byłoby niekwestionowanym liderem. Lektura do poduszki to chyba jedna z najbardziej relaksujących czynności 🙂 Jak sprawić, aby nasza czytelnicza przestrzeń stała się bardziej komfortowa? Warto pomyśleć o miękkim zagłówku łóżka, który zapewni nam wygodne oparcie i ergonomiczną pozycję ciała. Zagłówek możesz kupić gotowy lub zrobić samodzielnie według własnych preferencji. Nie zapomnij o dobrym oświetleniu, które zapewni Ci najlepsze warunki do czytania, nie budząc jednocześnie osoby śpiącej obok. Dobrze sprawdzi się mała punktowa lampka ledowa. Stolik nocny koło łóżka sprawi, że wszystkie ulubione lektury będą zawsze pod ręką.

kacik_czytelniczy4

3. Kącik kominkowy

Tworząc swoją przestrzeń do czytania warto zadbać o wygodę i komfort. W końcu wciągająca lektura potrafi na długo zatrzymać w jednym miejscu. Znacie to, prawda? 🙂 Wygodny miękki fotel, ciepły koc i stylizowany kominek z trzaskającym ogniem… Czy może być przytulniejsza wizja kącika do czytania? Jeśli jesteście miłośnikami aranżacji w stylu shabby chic, a nade wszystko lubicie grzać się przy cieple własnego kominka, warto dobrze wykorzystać tę przytulną przestrzeń. Koniecznie zadbaj o to, aby pod ręką znalazł się mały stolik, na który będziesz mógł odłożyć kubek z herbatą czy książkę.

Lesezimmer mit kamin in Altbauwohnung

4. A może w biurze?

Idealny kącik czytelniczy powinien znajdować się w ustronnym, odosobnionym miejscu. Podczas lektury, podobnie jak przy pracach biurowych, potrzebujemy skupienia i spokoju. Jeśli mamy w swoim domu własny kąt biurowy, warto dostosować go również do realizacji naszych czytelniczych pasji. Wystarczy dodać mu kilka przyjemnych dekoracji, np. bukiet świeżych kwiatów czy ramki ze zdjęciami, aby poczuć się w naszej przestrzeni nie tylko komfortowo, ale i relaksująco.

miejsce-do-pracy-inspiracja kacik_czytelniczy7

5. Przy źródle światła

Idealny kącik do czytania powinien znajdować się w miejscu mającym przynajmniej dwa źródła światła, w tym jedno naturalne. Warto wybierać miejsce blisko wschodniego lub południowego okna.. Szeroki parapet świetnie sprawdzi się jako część wypoczynkowa, a pod nim można umieścić dodatkowy regał na książki. Dodatkowo wyposaż kącik w lampę podłogową do czytania lub kinkiet ścienny, które doskonale sprawdzą się wieczorami. W tak zaaranżowanej przestrzeni można się naprawdę rozmarzyć 🙂

kacik_czytelniczy12 kacik_czytelniczy6 kacik_czytelniczy5

6. Osobista biblioteka

Aby zrealizować marzenie o własnej bibliotece nie musimy przeznaczać na ten cel całego pomieszczenia. Zdajemy sobie sprawę, że jest to marzenie piękne, ale często niewykonalne 🙂 Warto jednak poszukać w naszych mieszkaniach przestrzeni, w której moglibyśmy postawić duży regał na książki. Pomoże to nam utrzymać upragniony ład i porządek w naszych księgozbiorach, a pięknie wyeksponowane tytuły sprawią, że poczujemy prawdziwą kolekcjonerską dumę. Czytanie w takich okolicznościach to poziom prawdziwie zaawansowany.

kacik_czytelniczy3

7. Miejsca nietypowe

Wiemy już, jak wyglądać mogą tradycyjne kąciki do czytania, jednak Twój wcale nie musi być taki 🙂 Jeśli dysponujesz trochę większym metrażem, pole do popisu masz naprawdę szerokie. Wykorzystaj niekonwencjonalne miejsca, które do tej spory nie znalazły swojego zastosowania. Antresole, trudne do zagospodarowania poddasza użytkowe, wnęki pod schodami, werandy, ogrody zimowe, a nawet ogrodowe szklarnie. Jeżeli nie masz pomysłu na aranżację własnej cichej przystani, z pewnością zainspirują Cię nasze przykłady 🙂

kacik_czytelniczy8 kacik_czytelniczy1

A w jakich miejscach Wy lubicie oddawać się lekturze? Podzielcie się Waszymi pomysłami na aranżacje kącików czytelniczych 🙂

Brak Komentarzy

    Zostaw Odpowiedź

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.