tikkurila_jak-odnowić-stół_5
Tikkurila

Jak odnowić stół? Metamorfoza na wysoki połysk!

24 kwietnia 2019

Stół – centrum domowego świata. Przy nim jemy posiłki, pijemy poranną kawę czy gramy w planszówki. Jedno jest pewne: niemal w każdym domu jest intensywnie eksploatowany, a gdy choćby myślimy o malowaniu, natychmiast pojawia się wizja odprysków, lakierowania, mówiąc krótko – skomplikowanej metamorfozy i miernych jej efektów. A więc jak z powodzeniem odnowić stół? Wyjaśniamy krok po kroku.

Wybierz właściwą farbę

tikkurila_jak-odnowić-stół_3

Właściwą, czyli taką, która:

 • nie wymaga już dodatkowej warstwy zabezpieczającej (np. lakieru)
 • zapewni powłokę odporną na codzienne użytkowanie
 • szybko schnie
 • i najważniejsze: przy której nie trzeba być wytrawnym malarzem 😉

Paulina z profilu Pieprznik Pauliny, która postanowiła przemalować swój stół, wybrała emalię akrylową w połysku Tikkurila Everal Aqua Gloss 80. Jak mówi blogerka:

„praca z nią to odpoczynek, nic nie muszę lakierować, poprawiać. Moje najszczersze gratulacje, Tikkurila, zrobiliście farby doskonałe”. 

Cóż, nie pozostaje nam nic innego, jak z uśmiechem podziękować 🙂

Postaw na kolor

Paulina, choć jest kolorowym ptakiem, wybrała emalię w subtelnym odcieniu G371 Crystal z palety zieleni nowej kolekcji Tikkurila Color Now 2019. Z definicji jest to co prawda pastelowa zieleń, ale w zależności od pory dnia i światła pokazuje nuty błękitu.

Jeśli poszukujesz mocniejszych akcentów, nowa kolekcja kolorów ma w tym zakresie wiele do zaoferowania. Jeśli natomiast do bardziej odważnych odcieni podchodzisz nieufnie, ale też czujesz do nich przyciąganie, sprawdź, jak stopniowo, w 6 krokach, możesz wprowadzać je do swojego domu.

Stół przed metamorfozą

Paulina kocha łączyć stare z nowym i przełamywać wnętrzarskie stereotypy i trendy. Drewniany, pokryty białą emalią stół w poprzednim życiu nieco się już wysłużył, a i jego kolor, biel, wydawał się jej zbyt klasyczny. Ponieważ powłoka była w dobrym stanie i tylko gdzieniegdzie widoczne były niewielkie odpryski, Paulina postanowiła wygładzić te miejsca papierem ściernym, zamiast głębokiego szlifowania i zdejmowania starej powłoki.

tikkurila_jak-odnowić-stół_1

Jak odnowić stół – krok po kroku

 1. Wyczyść – to bardzo ważny element przygotowania do malowania – przy brudnej czy tłustej powierzchni farba nie będzie miała szans na odpowiednią przyczepność. Do tego kroku polecamy detergent Tikkurila Maalipesu.
 2. Wygładź powierzchnię papierem ściernym – czasem wystarczy zmatowić powierzchnię, aby zwiększyć przyczepność farby nawierzchniowej. Jeśli poprzednia powłoka jest uszkodzona bądź była pokryta lakierem, konieczne będzie usunięcie jej szlifierką.
 3. Odpyl – gdyż tak jak wspomnieliśmy w punkcie 1 – powierzchnia przed malowaniem musi być czysta.
 4. W razie potrzeby zastosuj odpowiedni podkład – aby dowiedzieć się, do jakiej powierzchni potrzebny będzie podkład, zerknij tu >>> KLIKNIJ.
 5. Maluj! Dokładnie wymieszaj wybraną emalię do drewna, przelej do kuwety malarskiej i nałóż 2-3 cienkie warstwy, zachowując między nimi min. 4 godz. odstępu.

Metamorfoza stołu – efekt końcowy

Sami widzicie, że malowanie stołu to rzecz niezwykle prosta i niezbyt czasochłonna. Oto efekt końcowy!


____

Wpis jest częścią cyklu Potęga Inspiracji – więcej inspiracyjnych wpisów z tej serii przeczytasz >>> TUTAJ

Brak Komentarzy

  Zostaw Odpowiedź

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.