Jak zbudować domek na drzewie?
W dzieciństwie marzy się o różnych rzeczach. O tym, aby zostać strażakiem, policjantem albo księżniczką. O podróżach dalekich i wielkich. O nowym rowerze albo o spotkaniu bohaterów ulubionej kreskówki. Ile dzieci, tyle fantazji! Ale jest coś, co łączy prawie wszystkie. To marzenie o własnym domku na drzewie! Brzmi nierealnie? Nie dla Joanny, autorki bloga Green Canoe. Zobaczcie sami!
Joanna już w dzieciństwie marzyła o własnym domku na drzewie, ale mieszkanie w bloku skutecznie uniemożliwiało realizację dziecięcej fantazji. Jednak gdy pragnienie posiadania własnej bazy pojawiło się u syna blogerki, a brak odpowiedniej przestrzeni nie stanowił już problemu, decyzja zapadła błyskawicznie. Budujemy!
Wizja domku pojawiła się szybko. Joanna wraz z rodziną mieszka w otoczeniu pięknego sosnowego lasu, dlatego cała realizacja musiała komponować się z zieloną przestrzenią, a nie dominować nad nią ostrymi kolorami lub formą. Proekologiczne podejście do realizacji oraz wybór drewna, jako podstawowego budulca, było więc czymś oczywistym. Do budowy wykorzystano głównie pozostałości po wcześniejszych pracach i remontach, a całość wykończona została preparatami przyjaznymi dla środowiska. Równie ważny był metraż domku. Nie za mały, aby cała rodzina (i pies :)) mogła wspólnie i swobodnie spędzać czas w nowym miejscu. Dlatego oprócz domku efektywnie wykorzystana została również przestrzeń pod nim, tworząc tzw. część rekreacyjną.
Jak stworzyć domek na drzewie we własnym ogrodzie?
Oto przepis przygotowany przez Green Canoe:
Krok 1
Pracę nad budową domku Joanna zaczęła od zbierania materiału drewnianego, który pozostał po różnych etapach budowy domu i pracach remontowych. Jakość drewna została dokładnie sprawdzona. Do budowy domku autorka bloga wybrała tylko mocne i zdrowe deski, które następnie zostały oczyszczone i wyszlifowane z pozostałości starej farby.
Krok 2
Kolejny etap, to projektowanie. Joanna i jej mąż to prawdziwi miłośnicy DIY, dlatego samodzielnie wymyślili i rozrysowali projekt domku i tarasu oraz wyliczyli niezbędne konstrukcyjne wymogi. Oczywiście domku nie trzeba budować samemu! Jeśli brakuje nam czasu albo odpowiednich umiejętności, z pomocą przyjdą markety budowlane albo sklepy internetowe, które mają w swojej ofercie gotowe drewniane domki ogrodnicze.
Krok 3
Ruszamy z pracą! Budowa domku rozpoczęła się od postawienia konstrukcji podtrzymującej podłogę. Następnie zamontowane zostały deski podłogowe tarasu i schody. Kolejny etap to montaż samego domku i barierek zabezpieczających wokół tarasu. Na koniec ułożona została podłoga części rekreacyjnej znajdującej się pod tarasem.
Krok 4
Czas na wykończenie. Po zamontowaniu wszystkich elementów konstrukcji, drewno zostało oczyszczone, a miejsca które tego potrzebowały jeszcze raz doszlifowane. Tak przygotowaną powierzchnię pomalowano akrylową farbą do drewna na zewnątrz – Tikkurila Valtti Opaque (kolor K487). Wnętrze domku zostało pomalowane wodorozcieńczalną emalią Tikkurila Everal Aqua Semi Matt 40 w kolorze białym.
Krok 5
Najprzyjemniejsze na koniec, czyli aranżacja! Joanna wyposażyła całą bazę na drzewie w elementy dekoracyjne i rekreacyjne. Swoje miejsce znalazło łóżko metalowe z materacem pompowanym, dmuchane fotele, wygodne pufy, wisząca huśtawka i nastrojowe oświetlenie. Nie mogło również zabraknąć ulubionych gier planszowych.
My wciąż nie możemy napatrzeć się na bajkową przestrzeń stworzoną przez Joannę i jej męża. Jest pięknie! Jeśli macie ochotę na podobną realizację we własnym ogrodzie, wpadnijcie na bloga Green Canoe, w którym autorka dokładnie opisuje proces tworzenia domku (wpis pierwszy, wpis drugi) 🙂 Można się zainspirować!
1 Komentarz
karinameble.pl
3 maja 2020 at 12:11fantastyczny domek, jak z bajki 🙂 dopracowany i ta delikatna kolorystyka … cudo !