Z czym kojarzą Wam się Święta Bożego Narodzenia? To zapewne pachnąca choinka, spotkania rodzinne i wyczekane pierogi z grzybami. Święta to też prezenty, kolorowe dekoracje, no i koniecznie świąteczny sweter 😉. Nie ma świątecznej atmosfery bez odpowiedniej oprawy, prawda? Zdarza się jednak, że ilość rzeczy, które kupujemy na ten krótki czas, bywa przytłaczająca. Czy potrzebujemy aż tylu przedmiotów, by wyczarować świąteczny nastrój? Czy co roku wystrój naszego domu musi być inny? I wreszcie, czy w świętach chodzi właśnie o zakupy? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania, zanim szaleństwo świątecznych ofert nazbyt nas pochłonie. Albo przeczytać nasz poradnik! 😊
Święta to ważny czas w naszym kalendarzu, ale mimo wszystko dość krótki. Skarpety w renifery czy kilometry poliestrowych łańcuchów po dwóch lub trzech tygodniach trafią do kartonów i tak spędzą wiele miesięcy zamknięte w szafce w oczekiwaniu na ten wyjątkowy czas. Czy warto więc w ogóle inwestować w świąteczne dekoracje? Oczywiście, że tak! Tylko warto robić to rozsądnie. Przegląd tego co mamy, planowanie zakupów czy własnoręcznie przygotowane ozdoby to tylko niektóre z naszych pomysłów. Zobaczcie, jak można przygotować święta w zrównoważonym stylu!
Przegląd, czyli sprawdź, co już masz
Zanim wyruszymy na świąteczne zakupy, koniecznie znajdźmy wszystko, co dekorowało dom w zeszłym roku. Gwarantujemy, że co najmniej połowa z tych rzeczy została zapomniana, a lista zakupów od razu skróci się o połowę. Dekoracje z pewnością nadal są w świetnym stanie, można użyć ich ponownie albo je przerobić. Świąteczne trendy są praktycznie ponadczasowe, więc posiadane już ozdoby nawet po wielu latach nie stracą swojego uroku, a wręcz przeciwnie, często nabierają dodatkowej, sentymentalnej wartości. Mogą np. kojarzyć się z dzieciństwem czy świętami w mniej komercyjnym stylu.
Pomysł na przechowywanie
Planowanie samego wystroju to nie wszystko. Ważne jest to, co zrobimy z rzeczami po świętach. Czy na pewno mamy miejsce, żeby je przechowywać? Czy w piwnicy albo garażu zmieści się kolejny karton, a szafa pomieści jeszcze kilka świątecznych swetrów? To wszystko warto dobrze przemyśleć.
To samo dotyczy choinki. Warto spróbować znaleźć miejsce, by po świętach posadzić ją w ziemi. Alternatywą dla żywej choinki jest zrobienie własnej kompozycji ze znalezionych na spacerze gałązek czy patyków.
Ozdoby świąteczne z historią
Niektóre dekoracje świąteczne mają olbrzymią wartość sentymentalną. Bombki retro, które jeszcze jako dzieci wieszaliście na choinkę w domu babci, spatynowany dziadek do orzechów czy też robione wspólnie z dzieckiem papierowe łańcuchy to piękne, ponadczasowe przedmioty. Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami takich rzeczy, koniecznie teraz z nich skorzystajcie, a potem pieczołowicie przechowujcie. Może warto też raz jeszcze przeszukać strych u dziadków w poszukiwaniu innych świątecznych skarbów 😊? Jeśli jednak nic z dawnych lat nie zachowało się, możecie szukać dekoracji vintage w Internecie – teraz jest ich mnóstwo! Miło będzie przywołać wspomnienia.
Dekorowanie w duchu less waste
Święta to nie tylko chłodne planowanie, ale też radość i przyjemności. Można je jednak połączyć z pożytecznym i wykonać dekoracje w stylu eko! Warto spędzić spokojny weekend w domowym zaciszu i przygotować coś wspólnie z bliskimi przy dźwiękach świątecznych piosenek. Może uda się zrobić coś z tego, co już macie? Może tym razem udekorujecie choinkę w naturalny sposób? Uwielbiamy przybrania z pierniczków na jutowym sznurku, suszonych plasterków pomarańczy albo drewniane domki pomalowane na różne kolory. Pięknie wygląda prawdziwa gałąź zawieszona nad stołem w jadalni przybrana w pomalowane szyszki. Przy odrobinie czasu i wyobraźni można wyczarować magiczny klimat nawet z używanych rzeczy. Podoba nam się pomysł na choinkę ustawioną na starych sankach – wystarczy, że odświeżysz je farbą do drewna i będą wyglądać wspaniale! Zobaczcie nasze inspiracje:
3 kolory i 3 pomysły na świąteczne DIY
KLIKNIJ >>>
Dekoracje DIY z tego, co już masz
KLIKNIJ >>>
Dekoracje w perłowych odcieniach
KLIKNIJ >>>
Świąteczny stół w naturalnym stylu
KLIKNIJ >>>
Kolory Świąt
Święta zazwyczaj opierają się na tradycyjnej kolorystyce: czerwień, zieleń, biel, złoto. Nie ma tu jednak żadnej zasady. Jeśli lubicie wychodzić poza standardy, możecie udekorować dom całą masą innych barw. Mnóstwo kolorystycznych inspiracji znajdziecie w zakładce „Boże Narodzenie”.
Święta w stylu less waste – nasze eko-porady
Na koniec jeszcze kilka pomysłów, jak można być jeszcze bardziej eko w czasie Świąt:
- Porządki – święta kojarzą nam się z porządkami. Do czyszczenia spróbujcie wykorzystać naturalne składniki, jak soda, ocet, oliwa z oliwek czy cytryna i przygotować z nich naturalne detergenty.
- Prezenty – ich pakowanie bywa mało ekologiczne. Wykorzystajcie zwykły szary papier i bawełniany czy konopny sznurek, do tego dodajcie własnoręcznie zrobione etykiety. Wspaniałym pomysłem są samodzielnie przygotowane upominki.
- Oświetlenie – święta kojarzą nam się z lampkami. Spróbujmy wybierać te ledowe i wyłączać je, kiedy nie ma nikogo w domu.
Mamy nadzieję, że podobał się Wam nasz przewodnik po świętach w zrównoważonym stylu.
A może macie jeszcze jakieś inne, sprawdzone sposoby na dekoracje w stylu eko?
Inspiracje znajdziecie także na naszym kanale YouTube!
2 komentarze
Virtuoz
1 maja 2022 at 09:54Co za wspaniały pomysł! Teraz nie musisz kupować co roku nowych ozdób, ale możesz poszukać wśród tych, które już masz.
Tikkurila. Potęga Kolorów
4 maja 2022 at 18:31I o to chodzi 🙂 Pozdrawiamy!