Tikkurila

Tikkurila Color Now 2017 – paleta Hazy oczami architekta

29 kwietnia 2017

Paleta Hazy to kompozycja kobiecych, subtelnych kolorów, wśród których znalazły się także przydymione, ciemniejsze barwy. Jak ich używać, jak je zestawiać i do kogo ta paleta pasuje najbardziej? Zapytaliśmy architektkę Darię Trzepla-Strzeńską. Sprawdź, co nam odpowiedziała!

Tikkurila Color Now 2017 – paleta Hazy oczami architekta

ARANŻACJA WNĘTRZ

Tikkurila: Paleta Hazy, ze względu na delikatne i subtelne odcienie, z pewnością zyska sympatię wielu pań. Jakie zabiegi estetyczne w aranżacji przestrzeni w swoich domach stosują kobiety (oświetlenie, dodatki, meble, tekstylia)? Co bierze Pani pod uwagę projektując kobiece wnętrza?

Daria Trzepla-Strzeńska:

Kobiety zdecydowanie cenią sobie dobry nastrój i funkcjonalność w zamieszkałych przez siebie i swoją rodzinę przestrzeniach. Przykładają dużą wagę do wyboru kolorystyki poszczególnych elementów wykończenia. Zazwyczaj sprawdza się zasada doboru do neutralnych kolorów ścian (np. F313 Gallery) intensywnych kolorów tapicerek sofy, foteli, poduszek. I odwrotnie – do wyrazistych kolorów ścian (np. V418 Rustic) powinno się dobrać bardziej neutralne w kolorystyce dodatki.

Najważniejsza dla mnie jeszcze przed przystąpieniem do projektowania jest rozmowa z przyszłymi użytkownikami wnętrza. Staram się z takiego wywiadu wydobyć jak najwięcej informacji dotyczących sposobu funkcjonowania i trybu życia danego inwestora. Inaczej projektuje się dla rodziny z małymi dziećmi, a inaczej dla młodych, bardzo zajętych zawodowo, bezdzietnych ludzi. Kolejną ważną informacją są upodobania estetyczne inwestorów oraz warunki naturalne panujące w danym pomieszczeniu.

T: Aranżacja wnętrz w jasnych, pastelowych odcieniach przychodzi nam z łatwością. Jak natomiast zastosować we wnętrzach bardziej nasycone kolory palety Hazy, czyli N439 Abyss, N494 Nephrite, V418 Rustic?

DT-S: Zastosowanie kolorów nasyconych typu: Abyss, Nephrite, Rustic we wnętrzach wymaga zdecydowanie więcej wyczucia i odwagi niż użycie kolorów pastelowych. Do pomalowania intensywnymi barwami najlepiej jest wykorzystać powierzchnie wnęk lub elementów konstrukcyjnych typu: słupy, podciągi. Powstaną w ten sposób bardzo atrakcyjne detale we wnętrzu. W przypadku dużych, wysokich pomieszczeń możemy pomalować intensywnymi kolorami większe powierzchnie.

Tikkurila-Color-Now-2017-paleta-hazy-salon

TRENDY

T: Paleta Hazy w swojej koncepcji odchodzi od skandynawskich, minimalistycznych wnętrz i kieruje się w stronę klasyki w nowej odsłonie – czy jest to przelotny trend, czy długofalowa tendencja do poszukiwania sposobów na stworzenie przytulnego domu?

DT-S: Z moich obserwacji oraz doświadczeń zawodowych wynika, że ludzie odchodzą od wnętrz minimalistycznych na rzecz bardziej przytulnego stylu vintage bądź eklektycznego, czyli łączenia różnych stylów. Na pewno obydwa te style tworzą wrażenie przytulnej, ciepłej atmosfery. Kolory z palety Hazy nawiązują wyraźnie do natury, a tendencja potrzeby bliskości człowieka z przyrodą jest coraz większa.

PSYCHOLOGIA KOLORU

T: Paleta Hazy to odcienie spokojne, zgaszone, subtelne. Kto będzie czuł się dobrze we wnętrzach w stylu Hazy ? Jak stonowane kolory wpływają na samopoczucie?

DT-S: Kolory z palety Hazy pasują do osób szukających we wnętrzach wytchnienia w połączeniu z elegancją i subtelnością. Kolory N439 Abyss, N494 Nephrite oraz K498 Haven wpływają na nas relaksująco. Natomiast V418 Rustic trochę intryguje, dzięki czemu ożywia wnętrze. Pastelowe F313 Gallery oraz H466 Angora pozwalają na odpoczynek w subtelnym otoczeniu.

Jadalnia-Tikkurila-Color-Now-paleta-Hazy

T: Do których wnętrz pasują odcienie Hazy?

DT-S: Odcienie Hazy świetnie się sprawdzą w salonach, sypialniach oraz jadalniach urządzonych w stylu vintage bądź eklektycznym. Paleta ta będzie doskonale wyglądać we wnętrzach zabytkowych kamienic, podkreślając ich indywidualny charakter.

Sypialnia-Tikkurila-Color-Now-paleta-Hazy


tikkurila_paleta-hazy-daria-trzepla-strzenskaDaria Trzepla-Strzeńska
Architekt prowadzący z Horizone Studio w Krakowie

Ukończyła Wydział Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej w 1997 r. W ramach programu Erasmus studiowała także na Uniwersytecie Bauhausu w Weimarze w Niemczech. Od 2001 r. posiada uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń. W 2009 r. ukończyła w Dublinie kurs projektowania wnętrz i wystaw sklepowych w Dublin Design Institute. W 1998 r. była zatrudniona jako architekt w biurze Zeidler Roberts Partnership Architects w Berlinie. Od 1999 do 2003 pracowała dla firmy PORR Polska w Warszawie nad projektami obiektów biurowych i hotelowych, m.in. Hotel Inter Continental
w Warszawie. W latach 2003-2007 pracowała w HKR Architects w Dublinie w Irlandii. Jako architekt prowadzący była zaangażowana w projekty dużej skali zespołów mieszkaniowych, biurowych oraz budynków komercyjnych, wśród nich przebudowa głównej siedziby dziennika The Irish Times w Dublinie.
W okresie 2007-2008 była zatrudniona w biurze architektonicznym Mc Cauley Daye O’Connell Architects w Dublinie, gdzie odpowiadała za projekty zespołów biurowych oraz mieszkaniowo-usługowych. W 2009 r. dołączyła do Horizone Studio w Krakowie jako architekt prowadzący.

Brak Komentarzy

    Zostaw Odpowiedź

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.