Tikkurila

Malowanie sufitu

20 maja 2016

Dziś na tapet bierzemy temat, który każdemu wisi nad głową 😉 Malowanie sufitu! Sprawa wydaje się prosta, ale może sprawiać pewne trudności. Bez obaw 🙂 Przygotowaliśmy solidną porcję wiedzy o malowaniu sufitu – z nami zrobisz to jak zawodowiec!

Z myślą o fanach klasycznej, zawsze eleganckiej bieli, na przykładzie farby Tikkurila Anti-Reflex White [2] zdradzimy, jak malować sufit. Unikalna receptura farby niweluje refleksy świetlne, odpowiedzialne za wrażenie nierówności podłoża. Dzięki głęboko matowemu wykończeniu tworzy jednolitą powłokę – niezależnie od kąta padania światła.

ZANIM ZACZNIESZ…

Początek, czyli przygotowanie powierzchni ma kluczowe znaczenie dla efektu końcowego. Zanim chwycisz za wałek, nie zapomnij o osłonięciu podłogi, okien, grzejników i innych elementów w pomieszczeniu. Do tego celu przydadzą się papier lub folia.

Zaczynamy!

  1. Usuń nierówności – im gładsza powierzchnia, tym lepszy efekt. Ubytki i nierówności uzupełnij masą szpachlową. Miejsca naprawiane przeszlifuj papierem ściernym, aby je wyrównać i wygładzić.
  2. Oczyść powierzchnię – po szlifowaniu sufit należy dokładnie odpylić, używając odkurzacza lub szczotki. W celu dokładniejszego odpylenia powierzchnię można także przetrzeć wilgotną szmatką.
  3. Zagruntuj ją – zwalcz pokusę pominięcia tego kroku, żeby było szybciej – oszczędność czasu jest w tym przypadku pozorna. Zagruntowany sufit lepiej przyjmie farbę, zużyjesz jej mniej, a estetyczny wygląd utrzyma się dłużej. Polecamy preparat gruntujący Tikkurila Optiva Primer lub Tikkurila Suprabilit w zależności od stanu podłoża. Przed użyciem dokładnie go wymieszaj i przelej do kuwety malarskiej. Rozpocznij gruntowanie od naroży – użyj małego wałka malarskiego o szerokości 10-15 cm. Następnie pomaluj całą powierzchnię, używając dużego wałka malarskiego o szerokości 18 lub 25 cm. Pamiętaj, aby malować prostopadle do ściany, na której znajduje się największe źródło światła i kierować się w głąb pomieszczenia. Pozostaw na 4 godz. do wyschnięcia.

gruntowanie sufitu

 

3…2…1… MALUJ!
Przechodzimy do głównego punktu programu! Przeczytaj uważnie i zastosuj wszystkie nasze porady, a Twój sufit stanie się dla Ciebie powodem do dumy 🙂

  1. Zabezpiecz naroża taśmą malarską – taśma powinna być przyklejona na suchą powierzchnię i odklejona bezpośrednio po malowaniu. Zabezpiecza to przed oderwaniem taśmy razem ze świeżą warstwą farby.
  2. Dokładnie wymieszaj farbę – np. drewnianym mieszadłem lub jeśli posiadasz wiertarkę – mieszadłem założonym na nią. Farbę przelej do kuwety malarskiej.
  3. Zacznij od naroży i brzegów sufitu – użyj małego wałka o szerokości 10-15 cm, aby dotrzeć do każdego zakamarka.
  4. Sprawdź, gdzie znajduje się źródła światła i maluj – użyj dużego wałka malarskiego o szerokości 18 lub 25 cm na teleskopie, stosując zasadę: pierwszą warstwę nanosimy równolegle do największego źródła światła w pomieszczeniu; drugą warstwę malujemy prostopadle. Przy aplikacji obu warstw zachowujemy kierunek malowania od ściany okiennej lub ściany z największym źródłem światła w głąb pomieszczenia. Zachowaj odstęp 4 godz. między malowaniem kolejnych warstw. Pamiętaj, aby po malowaniu każdej z warstw zdjąć taśmę malarską.

 

malowanie sufitu - pomieszczenie z wiecej niz jedny oknem

malowaniesufitu - pomieszczenie z jednym oknem

WAŻNE!

  • jeśli krótszy bok ma więcej niż 4-5 mb, rozważ malowanie w zespole
  • optymalna temperatura do malowania wnętrz to 5-25°C – jeśli temperatura jest wyższa, farba może wysychać zbyt szybko, dając efekt smużenia
  • wilgotność względna nie powinna być większa niż 80%, w przeciwnym razie proces schnięcia będzie dłuższy, co może skutkować przebarwieniami lub różnicami w połysku
  • przed nałożeniem 2. warstwy odczekaj aż wyschnie poprzednia – sprawdź czas wysychania na opakowaniu lub w karcie technicznej produktu. Farba Tikkurila Anti-Reflex White [2] schnie 4 godziny.

Jeśli natomiast do Twojej natury pasuje kolorowy sufit, zaszalej! Polecamy do tego farbę Tikkurila Optiva Super Matt [3]. Paleta odcieni jest ogromna i z pewnością znajdziesz wśród nich taki, który będzie cieszył Twoje oko.

PO MALOWANIU

Pamiętaj o kilku ważnych, końcowych wskazówkach:

  • Usuń taśmę malarską, kiedy sufit jest jeszcze mokry.
  • Wentyluj pomieszczenie w celu zapewnienia szybkiego odparowania wilgoci, gromadzącej się z wysychającej farby.
  • Jeśli w puszce pozostała farba, zamknij ją i odwróć dnem do góry – warunkiem jest bardzo szczelne zamknięcie puszki, w innym przypadku farba wycieknie.

Aby przyjrzeć się, jak wygląda każdy etap prac przy malowaniu sufitu (oraz ścian), koniecznie obejrzyj nasz film:

BĄDŹ EKO I ZADBAJ O ŚRODOWISKO!

  • Gdy w opakowaniu pozostała resztka farby – pod żadnym pozorem nie wylewaj jej do kanalizacji! Przekaż ją specjalistycznej firmie, która posiada zezwolenie na utylizację.
  • Gdy opakowanie jest puste – przekaż je do odzysku. Listę punktów otrzymasz w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Gminy.

Uff, to już wszystko 🙂 A może macie swoje doświadczenia i porady dotyczące malowania sufitu i chcecie się nimi podzielić? Czekamy na nie w komentarzach 🙂

 

 

Brak Komentarzy

    Zostaw Odpowiedź

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.