Looking for Something?

Kolorowe tablice

Przestrzeń pełna pomysłów z farbami Tikkurila

Marzysz o tym, aby zwykłą ścianę zamienić w przestrzeń pełną pomysłów? Nic prostszego! Farba tablicowa i magnetyczna pomogą wykreować funkcjonalne, a przy tym oryginalne rozwiązania. Barwna tablica w kuchni jako notatnik na ulubione przepisy, domowa „tablica ogłoszeń” lub galeria zdjęć i rysunków, a w pokoju dziecięcym – powierzchnia do radosnej i nieskrępowanej twórczości plastycznej najmłodszych – to tylko niektóre z możliwości zastosowania farb Tikkurila Liitu i Tikkurila Magnetic.

Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.  Dodatkowo, paleta odcieni farby Tikkurila Liitu (ponad 13 tysięcy, w tym również jasnych) daje możliwość idealnego kolorystycznego dopasowania do całości aranżacji. 

Zastanawiasz się, jak używać tych produktów? Na bazie najczęściej pojawiających się pytań,  przygotowaliśmy przewodnik na temat malowania farbami: tablicową Tikkurila Liitu i magnetyczną Tikkurila Magnetic.

Zapraszamy!

Kuchnia blogerki Minty House w nowej odsłonie.

Kuchnia blogerki Minty House w nowej odsłonie. Drewniana tablica na notatki pomalowana farbą tablicową

1. Jak przygotować ścianę przed użyciem farby magnetycznej i tablicowej.

Powierzchnię przed malowaniem zawsze należy odpowiednio przygotować – zasada ta dotyczy również malowania farbą magnetyczną i tablicową. Jeżeli wybrana przez nas powierzchnia nie była wcześniej malowana, należy usunąć z niej brud i kurz wilgotną szmatką. Po wyschnięciu ściany, zalecamy użycie farby gruntującej Tikkurila Optiva Primer. Jeżeli malowane tynki i gładzie są mało spójne, przed gruntowaniem należy je dodatkowo wzmocnić preparatem Tikkurila Suprabilit

2. Na jakich powierzchniach można stosować farbę tablicową? Czy można pomalować nią np. lodówkę, drzwi, fronty szafek albo płytki ceramiczne?

Jak najbardziej, farba tablicowa Tikkurila Liitu nie jest przeznaczona jedynie do ścian. Można nią malować również inne powierzchnie, jak np. płytki ceramiczne czy drewno. W takim przypadku wymagane jest jedynie zastosowanie odpowiedniej farby podkładowej. W zależności od powierzchni należy wybrać Tikkurila Everal Aqua Primer albo Tikkurila Otex Akva, który gruntuje trudne powierzchnie. Powierzchnię należy najpierw odtłuścić lub zmatowić papierem ściernym a następnie odpylić. Do malowania zalecamy użycie pędzla albo wałka z krótkim włosiem np. Antex, marki Anza, a przy niewielkich drewnianych elementach  np. wałka Felt marki Anza.

3 . Ile warstw farby tablicowej należy położyć na ścianę?

Zalecamy nałożenie dwóch warstw produktu. W przypadku niektórych kolorów, z uwagi na nieco słabsze krycie, może istnieć potrzeba nałożenia jeszcze jednej, dodatkowej warstwy.  Innym rozwiązaniem, polecanym szczególnie przy malowaniu większych powierzchni, jest zastosowanie farby gruntującej Tikkurila Optiva Primer zabarwionej na wybrany lub zbliżony do wybranego koloru farby tablicowej.

4. Technika nakładania farby magnetycznej i tablicowej.

Aplikacja obu farb zasadniczo nie różni się od malowania zwykłą farbą ścienną – czyli wykonujemy ruchy naprzemienne góra – dół, lewo-prawo; następnie tzw. czesanie czyli przeciągamy wałek z farbą przez całą długość ściany. Poradnik malowania ścian znajdziecie tu.

5.  Jakim narzędziem najlepiej nakładać farbę magnetyczną i tablicową, czy ma to znaczenie?

Wszystko zależy od tego, co malujemy. Farbę Tikkurila Liitu i Tikkurila Magnetic można nakładać przy użyciu wałka lub pędzla. Farbę tablicową można dodatkowo aplikować metodą natrysku. Jeśli zdecydujecie sie na wałki, to polecamy te z krótkim włosiem np. Antex marki Anza.

ściana pomalowana farbą magnetyczną Tikkurila

6. W jakich kolorach dostępna jest farba magnetyczna Tikkurila Magnetic?

Farba magnetyczna ma odcień ciemnego grafitu i matowy stopień połysku. Rekomendujemy dodatkowo pomalować ją wybraną farbą nawierzchniową – np. do ścian z rodziny Tikkurila Optiva albo tablicową Tikkurila Liitu w dowolnym kolorze – do wyboru mamy ponad 13 tysięcy odcieni. Po więcej inspiracji zapraszamy tutaj.

Pokój Zosi w nowej odsłonie / Mrs. Polka Dot

Pokój Zosi w nowej odsłonie / Mrs. Polka Dot

Napis Tikkurila Magnetic na ścianie pomalowanej farba magnetyczną marki Tikkurila

7. A czy jest możliwość połączenia efektów tablicowego i magnetycznego?

Jak najbardziej. W tym celu w pierwszej kolejności powierzchnię malujemy 3 warstwami farby magnetycznej. Następnie aplikujemy 2 warstwy farby tablicowej – aby nie zmniejszyć efektu magnetyczności, warstwy nie mogą być zbyt grube, najlepiej malować je wałkiem o długości włosia  ok. 8 mm ( np. Antex marki Anza).

Pokój dzieci - blog Bakusiowo

Pokój dzieci Malwiny z bloga Bakusiowo

8. Jak długo należy wietrzyć pomieszczenie po pomalowaniu go farbą tablicową? Czy farba ma intensywny zapach?

Tikkuria Liitu to farba wodorozcieńczalna, jej zapach jest bardzo delikatny i nie wymaga specjalnego wietrzenia.

 Napis Tikkurila na ścianie pomalowanej farbą tablicowa Tikkurila

9. A jak długo należy czekać, zanim zaczniemy rysować i pisać po powierzchni pomalowanej farbą tablicową?

Produkt osiągnie ostateczną twardość i wytrzymałość w normalnych warunkach po  miesiącu, dlatego też do tego czasu trzeba obchodzić się z pomalowaną powierzchnią delikatnie. Jednak powierzchnia będzie gotowa do użycia już po około tygodniu – wtedy możemy swobodnie po niej pisać. Przez pierwszy miesiąc powinniśmy być jednak bardzo ostrożni przy czyszczeniu – nie należy jej szorować ani używać mocnych środków czyszczących.

Zobacz, w jaki sposób nakładać farbę magnetyczną i jak łączyć ją z tablicową:

Dziewczynka rysująca kredą po ścianie pomalowanej farbą tablicową.

10. A co w przypadku, gdy ściana malowana farbą tablicową nam się znudzi i będziemy chcieli ją pomalować na nowy kolor. Czy czeka nas dużo pracy?

Farby tablicowej Tikkurila Liitu nie trzeba usuwać, wystarczy najpierw pomalowaną powierzchnię dokładnie umyć z resztek kredy – najlepiej wodą z dodatkiem delikatnego detergentu lub przy użyciu preparatu Tikkurila Maalipesu. Następnie powierzchnię warto pomalować farbą podkładową Tikkurila Optiva Primer, zabarwioną na wybrany lub najbliższy wybranemu kolor. Tak przygotowaną powierzchnię można już malować farbą nawierzchniową. 

Rozwialiśmy Wasze wątpliwości? Dzięki farbie magnetycznej Tikkurila Magnetic i farbie tablicowej Tikkurila Liitu możecie uzyskać efekt magnetycznej tablicy w swoim wnętrzu. Co na niej będzie się znajdować – jedynym ograniczeniem jest Wasza wyobraźnia 🙂

Miłego malowania! 

Kobieta ozdabiająca ścianę w kuchni poprzez rysowanie po niej kredą.

Komentarze

18
 • Beata

  Dzień dobry! Pomalowaliśmy córce jakiś czas temu ścianę farba tablicową, ale nie wiemy jakiej firmy. Czy można usunąć ją papierem ściernym? Mam małą córeczkę, która niestety liże ściany, więc musimy to usunąć. Proszę o poradę?

  • Tikkurila. Potęga Kolorów

   Beata, proponujemy zeszlifować farbę szlifierką, a następnie uzupełnić ewentualne ubytki i wygładzić ścianę.

 • Ula

  A czy jest opcja użycia tej farby na zewnątrz ??

 • Kaśka

  Jeżeli mam na ścianie fototapetę, czy mogę nałożyć na nią farbę magnetyczną/ tablicową ??

 • Joanna

  Czy ściana przed nałożeniem farby tablicowej musi być idealnie gładka? Nie mam na ścianie gładzi, więc jest lekko chropowata.

 • Michał

  Witam,
  Pisze z zapytaniem czy tą farbę można docierać drobnoziarnistym papierem ściernym.
  Po malowaniu miejscami powierzchnia nie jest gładka i zastanawiam się czy można ją delikatnie przetrzeć nie uszkadzając struktury. Położyłem dwie warstwy farby, nie chcę dokładać kolejnych.
  Z góry dzięki za odpowiedź

  • Tikkurila. Potęga Kolorów

   Michał, po szlifowaniu należy nałożyć jeszcze jedną warstwę farby, aby wyrównać powierzchnię.

 • Karolina

  Chcę pomalować farbą magnetyczno-tablicową ścianę w kuchni pomiędzy górnymi szafkami a blatem. Czy można użyć takiej farby również w okolicy płyty grzewczej? Czy będzie ona odporna na działanie wyższych temperatur, wilgoć i zabrudzenia od tłuszczu? Jeśli tak, to jak wówczas czyścić taką powierzchnię?

  • Tikkurila. Potęga Kolorów

   Karolina, nie polecamy używania farby magnetycznej i tablicowej nad płytą grzewczą i w miejscach, w których powierzchnia będzie narażona na trudne zabrudzenia.

 • Monika

  Chciałabym uzyskać efekt białej tablicy magnetycznej. Czy w związku z tym dwie warstwy białej tablicówki wystarczą żeby ta granatową farba magnetyczna nie przebijała? Czy muszę użyć czegoś więcej?

  • Tikkurila. Potęga Kolorów

   Monika, w przypadku przemalowywania ciemnego koloru najlepiej będzie ocenić po dwóch warstwach, czy efekt jest zadowalający i w razie potrzeby nałożyć trzecią warstwę.

 • Sylwia

  A czy można pomalować tablicowka szklane drzwi szafy?

Blog marki Tikkurila

Szukasz inspiracji i ciekawych pomysłów na urządzenie wnętrza? Obawiasz się, że sam nie dasz sobie rady z remontem mieszkania i zrujnujesz swój budżet? Dobrze trafiłeś! Na blogu Tikkurila przedstawiamy porady wnętrzarskie i pokazujemy krok po kroku, jak w prosty i przystępny sposób przeprowadzić efektowne metamorfozy wnętrz.
Więcej informacji na temat kolorów, inspiracji wnętrzarskich szukaj na www.tikkurila.pl

Tikkurila. Potęga Kolorów Instagram